Visas aktualitātes

Meklēt

Zobenvalis nogalina dresētāju izrādes laikā

ASV, Orlando akvaparka “Sea World” zobenvalis Tilikums izrādes skatītāju acu priekšā nogalināja savu dresētāju. Tā kā šis bija jau trešais Tilikuma upuris, notiek plašas sabiedrības diskusijas par šī vaļa nākotni.

draugiem.lv

Traģiskais vaļu šovs
2010. gada 25. februārī vaļu dresētāja Dona Branšo, stāvot līdz ceļiem ūdenī, iepazīstināja skatītājus ar zobenvaļiem. Tad viņa noliecās pie vaļa Tilikuma jeb Tilija un papliķēja tam galvu. Tālāk sekoja notikums, par ko aculieciniekiem ir mazliet atšķirīgas versijas. „Kad viņa noliecās, viņas zirgastē saņemtie mati nokrita uz priekšu,” stāstīja akvaparka menedžeris Dens Brauns. „Valis, iespējams, tos sajuta. Viņš sagrāba matus mutē un parāva viņu zem ūdens.”
Savukārt viena no izrādes skatītājām, Viktorija Binjaka, redzējusi citu skatu: „Dresētāja izskaidroja dažādas lietas par vaļiem, un tad viņa pakāpās uz augšu, lai dotos prom. Tilijs akvārijā izmeta ātru loku un atgriezās, tad viņš palecās gaisā, sakampa dresētāju aiz vidukļa un sāku viņu ūdenī mētāt.” Uzbrukums bijis tik nikns, ka dresētājas kurpe aizlidojusi pa gaisu.
Vaļa agresivitātes dēļ glābēji nevarēja uzreiz palīdzēt Branšo. Viņa tika izvilkta no ūdens tikai tad, kad darbiniekiem izdevās iemānīt Tilikumu mazākā baseinā. Tas jau bija par vēlu – līķa sekcija liecināja, ka viņa mirusi no neskaitāmiem ievainojumiem un noslīkšanas.
40 gadus vecajai Donai Branšo bija 16 gadu pieredze dresētājas darbā ar zobenvaļiem. No 29 „Sea World” dresētājiem viņa bija to 12 pieredzējušāko vidū, kam bija atļauts strādāt ar Tilikumu – zobenvali ar slepkavas reputāciju.

Vaļa rēķinā jau trīs dresētāji
„Sea World” pats lielākais zobenvalis Tilikums ir ap 30 gadus vecs, 5 tonnas smags un sešus metrus garš. Tas ir vislielākais zobenvalis nebrīvē, notverts divu trīs gadu vecumā Islandes ūdeņos. „Sea World” to iegādājās 1991. gadā par 1.5 miljoniem dolāru un kopā ar pārējiem 13 akvaparka zobenvaļiem iesaistīja savu šovu programmās.
Tilikumu uzskata par bīstamāko zobenvali ne tikai viņa milzīgo apmēru dēļ, bet arī saistībā ar viņa „kriminālo” pagātni. 1991. gadā Tilikums kopā ar diviem citiem vaļiem bija nogalinājis dresētāju Kanādas akvaparkā „Sealand”. Bet 1999. gadā viņa ledainajā baseinā no rīta tika atrasts peldam kāda vīrieša līķis, kurš nesaprotamu iemeslu dēļ bija slepeni pēc akvaparka slēgšanas ielēcis pie viņa papeldēt. Pēc šī gadījuma akvaparka vadība pieņēma lēmumu, ka treneriem, kas nav pietiekami kvalificēti, aizliegts ne tikai atrasties ūdenī pie Tilikuma, bet vispār pie viņa doties. Dresētāji, kas ar viņu strādāja, tomēr raksturoja vali kā paklausīgu un līdzsvarotu.
Pēc traģēdijas „Sea World” vadība uz dažām dienām slēdza savus šovus, tomēr tā negrasās ko mainīt savā zobenvaļu iestudējumā un netaisās ne iemidzināt, ne palaist brīvībā Tilikumu. Zobenvaļu eksperti un sabiedrība ir neapmierināti ar šādu lēmumu, jo uzskata: šis gadījums bijis pēdējais piliens, lai sāktu mainīt attieksmi pret vaļu izmantošanu „cirkā”.

Kāpēc valis tā darīja?
Speciālisti nevar īsti izskaidrot iemeslus, kāpēc valis uzbruka cilvēkam. Patiesībā zobenvaļi ir plēsoņdelfīni – vislielākie no delfīnu dzimtas. Lai gan savvaļā tie ir plēsoņas, tomēr cilvēkiem neuzbrūk. Tātad Tilikuma agresija ir saistīta tikai ar nebrīves apstākļiem.
Zobenvaļu eksperte Nensija Bleka domā, ka valis varbūt gribēja paspēlēties un negadījums bija nejaušs. „Viņi ir ļoti gudri radījumi. Viņiem piemīt emocijas un jūtas. Varbūt viņš tajā brīdī jutās nelaimīgs, varbūt garlaikojās,” Bleka skaidroja. Citi speciālisti izvirzījuši teoriju par vaļa hormonālā līdzsvara izjukšanu. Un visi viņi ir vienisprātis, ka labāk redzētu milzīgos zobenvaļus brīvē, nevis salīdzinoši mazajos baseinos. Pat ja uzbūvētu baseinu Rodas salas lielumā, tas nebūtu pietiekami liels Tilikuma apmēru valim, kurš savvaļā var nopeldēt pat līdz 160 km dienā.
Eksperti uzskata, ka pēc notikušā akvaparkam ir morāls pienākums palaist Tilikumu brīvē. Tas ir dārgi un sarežģīti un nebūt negarantē, ka viņš izdzīvos. Tam būtu nepieciešams norobežot, piemēram, diezgan lielu līci. Valis nopietni jāsagatavo: jāuzlabo viņa muskuļu tonuss un asinsvadu sistēmas darbība, jāiemāca prasmes, lai izdzīvotu okeānā – lai neiznāk, kā ar Keiko. Slavenais valis Keiko, filmas „Brīvību Vilijam” zvaigzne, bija turēts nebrīvē daudzus gadus, palaists brīvībā, bet nesadraudzējās ne ar vienu no vaļu bariem, meklēja atkal cilvēkus un galu galā 2003. gadā nomira no pneimonijas.
„Tas ir milzīgs risks turēt Tilikumu tā, kā tagad,” uzskata Naomi Rouza, ASV Humānās biedrības jūras zīdītāju pētniece. Viņa var saderēt, ka Tilikums nogalinās atkal, ja paliks nebrīvē. „Garlaicība, depresija – tās izraisa fiziskas problēmas cilvēkiem, šimpanzēm un, ticiet man, arī zobenvaļiem.” Viņa ar domubiedriem uzskata, ka akvaparkam „Sea World” vajadzētu izbeigt savu zobenvaļu iestudējumu un rādīt priekšzīmi, piedāvājot cilvēkiem vērot jūras dzīvniekus ne tajā uzbāzīgajā veidā, kas atgādina „seno laiku dancojošos cirka lāčus”. Diemžēl lielākoties tas atkarīgs no publikas vēlmēm, un publika vairāk plūst vērot šovus zem jumta, nevis jūrā lēkājošus vaļus no krasta vai kuģīša...

Apskaties vēl:

Carnikavā vēlas izveidot dzīvnieku patvērumu

Ražos pasaulē pirmo liftu suņiem ar lieko svaru

Suņi sāk šaut pa medniekiemDienas video

Top