Visas aktualitātes

Meklēt

Atklāj jaunu varānu apdzīvotākajā Filipīnu salā

Tai ir dubults penis, tā ir garāka par cilvēku un mīt visapdzīvotākajā Filipīnu salā. Taču mistiskā kārtā šai milzu ķirzakai ir izdevies paslīdēt garām zinātnei. Tā visu laiku ir slēpusies augstu kokos.

draugiem.lv

Milzu ķirzaka ir veģetāriete
Milzu ķirzaka Varanus bitatawa, kas vietējo filipīniešu cilšu medniekiem gan ir sen pazīstama, pārējai pasaulei tika atklāta pagājušā gadā. Veiktās DNS, zvīņu paraugu un citas analīzes apliecināja, ka tā ir jauna, zinātnei vēl nezināma suga.
Apmēram divus metrus garais radījums ir tuvos rados ar pasaulē vislielāko ķirzaku -  Komodo varānu (Varanus komodensis). Šis varāns dzīvo Komodo un dažas citās Indonēzijas salās un sasniedz pat trīs metru garumu. Vēl nesen uzskatīja, ka Komodo varāns savus upurus nogalina ar baktērijām, kas atrodas tā mutē, taču nu zinātnieki atklājuši, ka upura nāvi izraisa 6 indes dziedzeri, kas atrodas varāna zobos.
Atšķirībā no asinskārā Komodo varāna, jaunatklātā ķirzaka ir veģetāriete.

Kā viņa izvairījās no zinātnes?
Kā žurnālā Biology Letters atzīmē varāna atklājēji: viņu atradums „nāca kā nepiedzīvots pārsteigums” jau tāpēc vien, ka milzīgo dzīvnieku atrada uz mežiem bagātās Lusonas salas Filipīnu arhipelāgā. Uz salas, kas pasaules salu vidū ir 17. lielākā un 4. visapdzīvotākā (ap 39 miljoni iedzīvotāju).
Zinātnieki pieļauj, ka 10 kg smagā ķirzaka spēja līdz šim izvairīties no pētnieku modrās acs, jo kalnu mežos, kur tā mīt, pabijušas tikai dažas ekspedīcijas. Turklāt šīs augļēdājas ķirzakas dzīvo „neticamā noslēgtībā”. „Var palikt mežā gadiem ilgi un negūt pat mazāko priekšstatu, ka viņas tur ir,” saka biologs Daniels Benets no Mampam dabas aizsardzības organizācijas. „Viņas visu savu laiku pavada augstu kokos, vairāk kā 20 metru virs zemes. Tām līdzīgas ķirzaku sugas uz zemes pavada mazāk par 20 minūtēm nedēļā”.
Taču kamēr zinātniekiem nebija ne jausmas par milzu ķirzakām kokos, vietējie cilšu mednieki galīgi nav pārsteigti, jo jau sen tās medī gaļai. Un tieši mednieku fotogrāfijas ar noķerto ķirzaku delikatesi, kas uzņemtas 2001. gadā, mudināja zinātniekus doties divu mēnešu ilgā ekspedīcijā pagājušā vasarā.

Šķelts penis norāda ceļu
Ekspedīcijas dalībnieki notvēra gan jaunās sugas pārstāvi, gan arī ļoti reto, bet radniecīgo Greja varānu (Varanus olivaceus), gandrīz tikpat lielu, tikpat piesardzīgu un no augļu diētas pārtiekošu milzu ķirzaku, kas mīt tikai Filipīnās.
Tas, ka izdevās noķert abu sugu varānus, bija izšķiroši, jo ļāva tos izpētīt un salīdzināt plecu pie pleca, un atrast smalkākās atšķirības, kas norādītu uz atšķirīgām sugām. Sevišķi svarīga pazīme bija penis ar diviem galiem – parasta lieta varāniem. Šī reptiļu dzimumorgāna forma ir unikāla katrai varāna sugai.
Jaunās varānu sugas atklājums ir vēl viens arguments, lai Filipīnas atzītu par aktuālu vietu pasaules dabas aizsardzībā. Bez tam zinātnieki neizslēdz varbūtību, ka Filipīnās var atrast vēl nezināmas varānu sugas.

Apskaties vēl:

Carnikavā vēlas izveidot dzīvnieku patvērumu

Ražos pasaulē pirmo liftu suņiem ar lieko svaru

Suņi sāk šaut pa medniekiemDienas video

Top