Visi raksti

Meklēt

Skrien zīlīte gar loga rūti

Te sals, te atkusnis – bet ziemā dabas pieliekamais ir gandrīz tukšs. Zīlītes un citi sīki putni kļūst atkarīgi no enerģijas bagātas barības cilvēku izliktās barotavās.

draugiem.lv

Zeme ir sasalusi, to klāj biezs sniegs, koku zaros vairs nav palicis nekādu ogu vai augļu, kukaiņu skaits ir dramatiski samazinājies... Putniem ir tikpat kā neiespējami atrast barību. Tāpēc neskan putnu dziesmas un viņi nelido apkārt – visa viņu enerģija tiek izlietota ēšanai un siltuma saglabāšanai. Maza putniņa ķermeņa temperatūra ir apmēram 44 grādi, un lai to uzturētu, jāpatērē daudz enerģijas. Tādējādi, lai izdzīvotu, putnam dienā jāapēd liels daudzums barības - apmēram trešdaļa no sava ķermeņa svara. Putni ir visizsalkušākie no rīta, tāpēc laba doma ir atjaunot barotavas krājumus jau vakarā.

Aplami domāt, ka putni jābaro tikai laikā, kad ir ļoti auksts un snieg. Ne mazāk svarīgi tas ir arī slapjas, siltas ziemas laikā. Galvenais - ja reiz sākts putnus cienāt, tie jāturpina barot līdz pavasarim, arī atkušņu laikā. Zīlītei, kura ziemā iet gulēt ap pieciem, kad jau metas tumsa, un pie barības tiek ap astoņiem, ir jābūt labi paēdušai, lai varētu izdzīvot. Un pat viena diena, kurā cilvēks aizmirst par putnu barošanu, var kļūt tiem liktenīga – viņi nespēs atrast citur barību ar savu izsīkušo enerģijas krājumu... Tāpēc brīvdienu mājās, kur neuzturas regulāri, nevajag pat sākt to darīt, lai kā arī gribētos.
Pētījumi liecina: barojot putnus, tuvējā apkārtnē ir iespējams palielināt līdz pavasarim izdzīvojušo mazo lidoņu skaitu, īpaši bargās ziemās, kad ir ilgstoši sala periodi.

Izlasi vēl

Minci, gribi pakaifot?

Suņu ēdiens vai slikta pastēte?

Olbaltumvielu nodrošināšana suņa uzturā