Visi raksti

Meklēt

Kas īstenībā liek suņiem izskatīties vainīgiem?

Kuram saimniekam gan nav nācies kaunināt savu suni par kādu palaidnību un kurš suns gan tādā brīdī nepieņem vainīgā izskatu! Taču reizēm nokaunējušos ģīmi rāda arī mīlulis bez vainas. Kāpēc tā – skaidro jaunākais pētījums.

draugiem.lv

Eksperiments ar kaulu
Žurnālā par suņu uzvedību Canine Behaviour and Cognition nesen aprakstīts amerikāņu zinātnieku pētījums, kurā noskaidroti suņa vainas sajūtas demonstrēšanas īstie iemesli. Šajā sakarā tika veikts interesants eksperiments.
Vairāki suņu saimnieki tika palūgti iziet no telpas pēc tam, kad viņi bija pavēlējuši savam sunim neaiztikt garšīgu kārumu. Kad saimnieki bija atstājuši istabu, pētījuma vadītājs dažiem suņiem tomēr „iebaroja” našķi.
Daļai saimnieku, kad tie bija atgriezušies, tika teikts, ka viņu suns ir bijis paklausīgs, citiem – ka tomēr našķojies par spīti saimnieka aizliegumam. Daudziem saimniekiem nodotā informācija nebija patiesa: suns tika apmelots vai gluži otrādi – netika nodots viņa pārkāpums.

Nevainīgie izskatās visvainīgākie
Izrādījās, ka tam, vai suņa izturēšanās pauž kādu vainas sajūtu, ir maz sakara ar to, vai viņš bija vai nebija cienājies ar aizliegto augli. Visvainīgākie izskatījās tie suņi, kuriem saimnieki aizrādīja par pavēles pārkāpšanu. Patiesībā tie suņi, kas bija bijuši paklausīgi un neēda kārumu, bet saņēma bārienu no sava nepareizi informētā saimnieka, izskatījās daudz „nokaunējušākies”, nekā tie, kas bija reāli našķojušies, bet kurus saimnieki nerāja.
Tādējādi pētnieki secināja, ka vainīgais suņa izskats īstenībā ir atbilde uz saimnieka izturēšanos, un nav neizbēgama liecība, kas paustu cilvēka labākā drauga izpratni par paveikto noziegumu.
Atklājās arī, ka cilvēkiem piemīt tendence saskatīt sunī vainīgā izpausmes, ja viņi ir pārliecināti, kas tas izdarījis kaut ko nevēlamu. Un cilvēki to saskata pat tad, ja suns ir pilnīgi nevainīgs. Cilvēkiem ir vēlme tulkot dzīvnieka uzvedību pēc cilvēku normām.
No otras puses, suņi ir visvecākā pieradinātā suga, un tiem ir unikāli intīma loma miljoniem cilvēku dzīvē. Jaunākie pētījumi par suņiem liecina, ka tiem daudz līdzīgākas domāšanas formas un ka tie daudz labāk izprot cilvēku nekā pat šimpanzes, – kas ir radniecīgākā suga.

Izlasi vēl

Vai kaķa „mīcīšanās” ir pieķeršanās izpausme?

Ēriks Līcis

Tad viņi tomēr nesaprot :(

Ēriks Līcis - 13.01.2010 | 19:00