Visi raksti

Meklēt

Mijkrēslī putni vairs nesaredz krāsas

Zviedrijā Lundas universitātes Redzes grupas zinātnieki atklājuši, ka putni nesaskata krāsas daudz agrākā dienas laikā, nekā uzskatīja iepriekš. Jau mijkrēslī putniem pasaule kļūst bezkrāsaina.

draugiem.lv

Foto: sholling3/Flickr.com Tiklīdz saule norietējusi, putni vairs nesaskata krāsasJau labi pasen atklāts, ka putniem piemīt augsti attīstīta krāsu redze, kas iespaidīgi pārspēj cilvēkiem piemītošo redzes spēju. Putni var atšķirt gan vairāk krāsu, gan arī ultravioleto gaismu. Tomēr līdz šim īsti nebija noskaidrots, kāds gaismas daudzums ir nepieciešams, lai putni pilnā mērā varētu izmantot savu izcilo redzi. Jaunais pētījums, kura rezultāti publicēti Eksperimentālās Bioloģijas žurnālā (2009), liecina, ka putni zaudē savu krāsu redzi mijkrēslī. Tas atklājies, eksperimentējot ar putnu atbildes reakciju uz krāsu signāliem dažādā apgaismojumā.

Cilvēkiem un zirgiem, piemēram, spēja atšķirt krāsas zūd pēc krēslas iestāšanās, gaismas intensitātē, ko aptuveni var pielīdzināt spožai mēnesgaismai. Taču visiem mugurkaulniekiem šis gaismas slieksnis nav vienāds. Gekoni, piemēram, var redzēt krāsas arī naktī. Lundas universitātes zinātnieku pētījumā tika konstatēts, ka putnu krāsu redze pārstāj darboties gaismā, kas iestājas īsi pēc saulrieta. Putniem nepieciešama 5-20 reizes spilgtāka gaisma nekā cilvēkiem, lai saskatītu krāsas. To mugurkaulnieku vidū, kuru krāsu redze līdz šim ir izpētīta, putni ir tie, kas visagrāk dienas laikā zaudē spēju saskatīt krāsas, kaut arī tie ir mugurkaulnieki, kas, iespējams, par visiem vislabāk redz krāsas dienas gaismā.

Jaunais atklājums zinātniekiem tagad liek pārskatīt atzinumus par to, kā putni izmanto savu redzi saullēkta un saulrieta laikā, kā arī to, cik liela nozīme ir putnu olu un mazuļu krāsām cieši slēgtajās ligzdās, kur ir tumšs pat tad, kad ārā spīd saule.

Zveriem.lv

Foto: sholling3/Flickr.com
Tiklīdz saule norietējusi, putni vairs nesaskata krāsas

Izlasi vēl

Kāpēc Obamas sunim ir sprogaina spalva?

Balto zirgu noslēpums atklāts

Šinšilla nav nekāda pelēkā pele!