Visi raksti

Meklēt

Kāpēc Obamas sunim ir sprogaina spalva?

Jūtas universitātes zinātnieki, izmantojot Portugāles ūdenssuņu – ASV prezidenta Baraka Obamas suņa Bo šķirnes – datus, noskaidrojuši gēnu, kas nosaka, kāpēc sunim ir sprogaina vai gara, viļņaina spalva.

draugiem.lv

Trīs gēnu kombinācija
Amerikāņu zinātnieki nākuši pie slēdziena, ka tikai trīs gēnu dažādi varianti ir atbildīgi par septiņiem galvenajiem kažoku tipiem, kas novērojami šķirņu suņiem. Pētījumos tika izmantoti vairāk kā 1000 suņu, kas pārstāvēja 80 šķirnes. Konstatēts, ka viens no gēniem atbild par to, vai sunim ir ūsas un kuplas uzacis; otrs gēns ir saistīts ar to, vai suņa spalva ir gara vai īsa; trešais gēns nosaka, vai spalva ir sprogaina vai viļņaina.
Mākslīgā izlase, izkopjot kādas šķirnes īpatnības, ir suņu attīstības vēsturē ir radījusi straujas izmaiņas īsā periodā. Ja pašlaik tiek uzskatīts, ka mūsdienu suņi izveidojās no vilkiem pirms apmēram 15 000 gadu, tad suņu genofonda ģenētiskās izmaiņas, kā rezultātā radās dažādi kažoku tipi, visticamāk norisa tikai pirms 200 gadiem, kad šķirņu audzētāji sāka ar to nodarboties.  
Visām suņu šķirnēm ir šie trīs gēni, un šo gēnu mutācijas jeb dažādas formas, vai arī šo mutāciju neesamība, – nevis no vilkiem mantotās senču formas, - nosaka kažoka tipu.
Šķirnēm ar īsu, taisnu spalvu, kā piemēram, bīglam, basetam, nav nevienas variācijas šajos trīs gēnos, tiem ir no senčiem mantotā oriģinālā forma. Daudzām šķirnēm ir izmainīts viens vai divi gēni, bet sprogainiem suņiem ar ūsām un kuplām uzacīm, kā piemēram, Frizē bišonam un Portugāles ūdenssunim, ir variācijas visos trīs gēnos, kas nosaka suņa kažoka tipu.
Bet kā ar jaukteņiem un krancīšiem? Tā kā viņi nav kādas noteiktas šķirnes noslēgtā populācijā, ir ļoti grūti atšķirt viņu raksturīgo īpašību ģenētiskos avotus. Zinātniekiem nav pietiekami daudz informācijas par krancīšu izcelsmi, lai varētu izteikt kādus secinājumus.

Portugāles ūdenssuņi – ideālas gēnu bankas
Interesanti, ka Portugāles ūdenssuņiem ir gan sprogaina, gan viļņaina tipa kažoki, lai gan arī pēdējie izskatās pietiekami sprogaini. Taču attiecīgā gēna, kas nosaka sprogainuma pakāpi, variācijas šajos gadījumos atšķiras. ASV Pirmais suns Bo pēc gēnu analīzes ir sprogainais tips ar ūsām un uzacīm.
Pētījumā iesaistītie ģenētiķi uzskata, ka Portugāles ūdenssuns ir ideāla šķirne ģenētiskās izpētes vajadzībām, jo visi šīs šķirnes suņi ir cēlušies no mazas „pamatlicēju” grupiņas. Tas var palīdzēt, lai atrastu gēnus, kas ir atbildīgi par komplicētām īpašībām, tajā skaitā arī slimībām, ko izraisa sarežģīta gēnu savstarpējā iedarbība.

Izlasi vēl

Mijkrēslī putni vairs nesaredz krāsas

Balto zirgu noslēpums atklāts

Šinšilla nav nekāda pelēkā pele!