Visi raksti

Meklēt

Balto zirgu noslēpums atklāts

Balti zirgi izsenis bijuši cieņas un apbrīnas simbols, kas atstājis milzīgu ietekmi uz kultūru visā pasaulē. Tagad zinātnieki atklājuši, kā izskaidrot balto zirgu rašanos, – tās pamatā ir gēnu mutācija.

draugiem.lv

Daudzas tautas baltos zirgus uzskata par laimes zirgiemSuperātra nosirmošana
Upsalas universitātes (Zviedrija) starptautiska zinātnieku komanda ir identificējusi gēnu mutāciju, kas izraisa šo apbrīnojamo zirgu krāsu un kas ir sastopama teju visiem baltajiem zirgiem. Zinātnieki uzskata, ka šīs mutācijas pēdas ved tūkstošiem gadu atpakaļ – pie kāda pavisam parasta zirgu sugas senča.
Gandrīz visiem baltajiem rumakiem piemīt kopīga gēnu mutācija, kas izraisa strauju nosirmošanu. “ Sirmis” parasti piedzimst kā normālas krāsas (melns, brūns, riekstu krāsas) kumeļš, taču sirmošanas process viņam sākas ļoti agri – jau pirmā dzīves gada laikā. Šie zirgi parasti kļūst pavisam balti 6-8 gadu vecumā, lai gan to āda paliek pigmentēta. Process atgādina to, kā nosirmo cilvēki, taču baltajiem zirgiem tas notiek neparasti ātri.
“Ir fascinējoši iedomāties, ka reiz piedzima kāds zirgs, kas kļuva pelēki sirms un galu galā pavisam balts, un ka cilvēki, kas to novēroja, bija tik fascinēti par šo parādību, ka izmantoja šo zirgu vaislai, lai šī pārvērtība tiktu nodota no paaudzes uz paaudzi,” sajūsminājās pētījuma vadītājs Leifs Andersons. Mūsdienās vidēji vienam no desmit zirgiem piemīt šī nosirmošanas mutācija.

Sirmīt, manu kumeliņ!
Vēsturē ir neskaitāmi piemēri, cik ļoti augstu cilvēki ir vērtējuši baltos zirgus; visā pasaulē saglabājušās gleznas un nostāsti par šādiem zirgiem. Piemēram, 17. gs. Zviedrijas karalis Kārlis XI ir licis sevi iemūžināt gleznā uz sava mīluļa – baltā zirga Briljanta. Arī mūsu tautasdziesmās ir gana daudz apdziedāti sirmīši, baltas ķēves u.tml.
Sirmie zirgi ir ļoti interesanti arī no medicīniskā viedokļa, jo šī mutācija palielina melanomas (ādas vēža) risku. Atklāts, ka apmēram 75% no baltajiem zirgiem, kas vecāki par 15 gadiem, ir saslimuši ar labdabīgo melanomu, kura dažos gadījumos attīstījusies arī ļaundabīgā formā. Tādējādi pētījums varētu palīdzēt arī atklāt vēža veidošanās mehānismu šiem skaistajiem dzīvniekiem. “Mēs domājam, ka sirmošanas mutācija pastiprina melanocītu veidošanos un ka tas noved pie priekšlaicīga melanocītu cilmes šūnu zaudējuma, kuras ir nepieciešamas spalvas pigmentācijai; turpretim ādā mutācija veicina zināmu melanocītu ekspansiju, kas izraisa ādas pigmentāciju,” skaidroja Andersons.
Kā atzīmēja Čārlzs Darvins: mājdzīvnieki ir visizcilākais paraugs tam, kā evolūcijas ceļā veidojās bioloģiskā daudzveidība. Baltie zirgi ir brīnišķīga ilustrācija regulēto mutāciju nozīmei, veidojoties dažādībai vienas sugas un starpsugu ietvaros. Sirmošanas mutācija neizmaina olbaltumvielu uzbūvi, bet attiecas uz divu gēnu izmaiņām. Zinātnieki atklāja, ka baltajiem zirgiem ir papildus DNS fragments šajos gēnos. „Ļoti ticami, ka regulētās mutācijas, kā šī, ko atradām baltajiem zirgiem, sastāda to mutāciju vairumu, kas izskaidro atšķirības starp mājdzīvnieku šķirnēm un arī starp tādām sugām kā cilvēki un šimpanzes,” secinājuši ģenētiķi.

Izlasi vēl

Mijkrēslī putni vairs nesaredz krāsas

Kāpēc Obamas sunim ir sprogaina spalva?

Šinšilla nav nekāda pelēkā pele!